Włochy Val di Sole

Region Val di Sole to tzw. Dolina Słońca we Włoszech. Znany i ceniony ośrodek narciarski, przede wszystkim ze względu na dużo dni słonecznych i prekursora w organizacji tzw. freeski, czyli tygodni, w których karnet narciarski jest bezpłatny.

Popularny region narciarski Val di Sole wchodzi w skład konsorcjum Skirama Dolomiti Adamello Brenta z dominującym szczytem Cima Palu 3013 m n.p.m. Położone w zachodniej części Dolomitów di Brenta.
Znajduje się tutaj 360 km tras tworzących przekrój przez całe Alpy Włoskie, dając możliwość zakosztowania zarówno jazdy na lodowcu jak i poniżej granicy lasów. Val di Sole to przede wszystkim znane w Polsce stacje narciarskie: Marilleva 900, Marilleva 1400 i Folgarida. Znana z doskonałych tras, markowych sklepów i życia nocnego Madonna di Campiglio. Chętnie odwiedzana przez Polaków przełęcz Tonale z lodowcem Presena, która jest połączona z siecią wyjątkowo widokowych tras w Ponte di Legno. Dla poszukujących spokoju i alpejskiej atmosfery idealnym wyborem będzie zawieszone w górach maleńkie uzdrowisko Peio, gdzie w ubiegłym roku uruchomiono kolej linową na 3000 m, zjazd stąd należy do najbardziej widokowych we Włoszech.
Nowość! Nowa kolejka Pejo 3000 ok. 30 km tras. Kolejka Daolaso - Commezzadura jest połączona wyciągami i trasami narciarskimi ze słynną Madonną di Campiglio. W zabudowie Marillevy i Folgaridy dominują budowle z betonu i szkła, wybudowane bezpośrednio przy trasach i wyciągach narciarskich. Trasy Val di Sole są o różnym stopniu trudności, większość wytyczona jest w lesie, dzięki czemu jazda jest bardzo urozmaicona. Atrakcją jest centrum uzdrowiskowe w Pejo z basenem, położone już na terenie Parku Narodowego Stelvio. Po nartach w Marilleva 900 można grać w tenisa na krytych kortach i jeździć na łyżwach w centrum sportowym w Mezzana. Ponadto dla Gości czekają w miejscowościach turystycznych restauracje, bary i puby. Duża część bazy noclegowej zlokalizowana jest w miejscowościach wzdłuż Doliny Słońca w Dimaro, Male, Mezzana, Monclassico, Commezzadura czy Pellizzano, skąd można dojechać do dolnej stacji gondolki w Marilleva 900 lub w Daoloso bezpłatnym skibusem lub do Przełęczy Tonale 1883 m n.p.m. z lodowcem Presena.

Ski info Val di Sole Tereny narciarskie: Marilleva/Folgarida/Daolasa(Commezzadura), 1300 - 2179 m n.p.m. Tras: ok. 54 km w tym: 18 tras łatwych, 11 tras średnich, 4 trasy trudne. Wyciągów: 27 w tym: 6 kabinowych, 15 krzesełek, 5 orczyków. Karnety: cena 6 dniowego karnetu Folgarida-Marilleva ok. 160-195 euro. Superskirama Adamello Brenta ok. 205-245 euro, obejmuje Folgarida-Marilleva-Madonna di Campiglio-Pinzolo-Pejo-Tonale-Ponte-Lavarone-Folgaria-Paganella-Monte Bondone. Razem ok. 380 km tras.


Ta strona wykorzystuje pliki cookies - korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Możesz zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce internetowej.